Aktuálně - Hvězdárna Josefa Sadila v Sedlčanech

Hvězdárna Josefa Sadila Sedlčany

Lidová hvězdárna Josefa Sadila Sedlčany
Hvězdárna Sedlčany
Hvězdárna Sedlčany
Hvězdárna Sedlčany
Přejít na obsah
Pro veřejnost
POZVÁNKA KE SLEDOVÁNÍ ZÁŘIJOVÉ OBLOHY
  Září bude začátkem připomínání šedesátileté historie hvězdárny, neboť na jaře roku 1962 byla poprvé zpřístupněna veřejnosti a již tehdy s novým dalekohledem Zeiss coudé 200/3000 mm nabídla teleskopický pohled na Slunce, Měsíc, planety a objekty blízkého i vzdáleného vesmíru. K této připomínce bude patřit malá výstava obrazů od Stanislava Bouly otevřená od 5. 9. v KDJS doprovázená dobovými obrázky a dokumenty hvězdárny.
  Zatímco večerní obloha o prázdninových měsících byla chudá na planety pokusí se to napravit obloha zářijová. K celonočnímu sledování Saturnu se přidá Jupiter a další planety. Ten se bude 29. 9. nacházet v opozici se Sluncem a bude tak na své pouti oblohou nejjasnější až -2,9 mag. Přibližně desetkát jasnější než Vega v Lyře považovaná za nejjasnější objekt letní oblohy.
  Večerní hvězdnatá obloha bude dělená na dvě poloviny pásem Mléčné dráhy, který bude vystupovat nad jihozápadním obzorem v souhvězdí Střelce přes zenit s jasným Denebem v Labuti a bude končit nad severovýchodním obzorem v souhvězdí Vozky s jasnou Capellou. Její blízkost k obzoru překvapuje barevným poblikáváním, neboť rychlá změna rozhraní hustoty vzduchu působí jako hranol rozkládající bílé světlo na barevné složky.
  Jihovýchodní obzor se bude pyšnit rozsáhlým souhvězdím Pegas s navazující Andromedou, kde i pouhým okem spatříme nejblíže k nám položenou galaxii M31. V dalekohledu si pak prohlédneme detaily centra i dvě blízké malé satelitní eliptické galaxie. Aktuální snímek pořízený jiným dalekohledem pak ukáže podrobnosti spirální struktury galaxie.
Pozorovací program pro veřejnost:
Hvězdárna otevřena každý pátek a sobotu od  20 hod. do 23 při větší oblačnosti nebo zcela zatažené obloze je hvězdárna uzavřena. V případně nejasných podmínek, volat 777 285 444.
Vstupné 10,- Kč, děti do 10-ti let 5,- Kč.

Měsíc Na večerní obloze v pátek nebo sobotu 2., 3., 9., 10.,16. a 17. září.
PlanetyNa večerní červencové obloze Mars s Uranem pozdě v noci, Jupiter s Neptunem po celou noc, Saturn na večerní obloze. Venuše na ranní obloze.
Ostatní objektyGalaxie, kulové hvězdokupy, mlhoviny otevřené hvězdokupy a další.
Úkaz Ve středu 14. září ve 23 hod. nastane konjunkce Měsíce s Uranem. Dojde k zákrytu planety Měsícem. Úkaz bude pozorovatelný v celém svém průběhu. Hvězdárna bude otevřena veřejnosti od 22 hod.


Návštěvní dny pro veřejnost:
Hvězdárna je otevřena od roku 2020
v pátek a sobotu
Leden – únor              od 18 do 21 hod.
Březen – říjen              od 20 do 23 hod.
Listopad – prosinec   od 18 do 21 hod.
Podmínkou otevření je příznivé počasí, kdy očekáváme podle předpovědi alespoň polojasno.

správce hvězdárny:  František Lomoz
e-mail hvězdárna:     hvezdarna@tiscali.cz
e-mail p. Lomoz:       flomoz@volny.cz

Hromadné návštěvy, 5 a více návštěvníků,
je možné dojednat na tel. 777285444
se správcem hvězdárny
správce hvězdárny:
      František Lomoz
e-mail hvězdárna:
      hvezdarna@tiscali.cz
e-mail p. Lomoz:
      flomoz@volny.cz
Ke Hvězdárně, Sedlčany
GPS 49.6546211N, 14.4093672E
Návrat na obsah